Izrada metodologije za opštine nultog otpada (1)
GUSINJE: PRVI GRAD NA PUTU KA NULTOJ STOPI OTPADA U CRNOJ GORI
Gusinje je odabran kao pilot grad za implementaciju evropskog Zero Waste Cities programa u Crnoj Gori, posvećenom pomaganju gradovima i zajednicama da pređu ka zero waste-u. Cilj programa je ubrzanje prelaska ka nultoj stopi otpada na opštinskom nivou – posebno malih i srednjih gradova – implementacijom najnovijih legislativa EU i zero waste strategija, zasnovanim na modelima usredsređenim na građane, koji će rezultirati znatnim smanjenjem količine proizvedenog otpada i povećanjem količine odvojenog i recikliranog otpada. Trenutno postoji 400 opština šitom Evrope, koje su na putu ka Zero Waste opštini. O uspješnim Zero Waste gradovima koji su već uspjeli da preusmjere 80% otpada sa deponja možete pročitati ovdje.
ŠTA ZNAČI ‘ZERO WASTE’?
Zero waste je očuvanje svih resursa kroz odgovornu proizvodnju, potrošnju, ponovnu upotrebu, obnovu proizvoda, pakovanja i materijala bez spaljivanja i bez otpuštanja štetnih materija u zemlju, vodu i vazduh, koji prijete životnoj sredini i ljudskom zdravlju.
Zero Waste International Alliance (2019)
KAKO ĆE OVO UTICATI NA MENE?
Svako domaćinstvo biće informisano i obučeno o načinu korišćena novog sistema upravljanja otpadom, koji ohrabruje građane da smanje količinu njihovog otpada. Od građana će se tražiti da odvajaju njihov otpad kod kuće u različite kategorije: organski otpad (*), plastiku/aluminijum, karton/papir, staklo i ostali otpad, kao i način obavještavanja komunalnog preduzeća o prikupljanju kabastog otpada. Prikupljene sekundarne sirovine biće sortirane u Centru za obnovu materijala, gdje će se balirati i prodavati, a građani će imati pristup preuzimanja polovnih stvari. Novi sistem će omogućiti ekonomske prednosti za sve u opštini, smanjujući cijene upravljanja otpadom, kreiranjem novih poslova, kao i pozitivan uticaj na zdravlje i turizam kroz smanjenje otpada, a samim tim i deponija.
*: građani koji žive u ruralnim predjelima biće obučeni da kompostiraju u svojim baštama, a organski otpad građana iz urbanog dijela grada biće kompostiran na opštinskom nivou.
ŠTA JE VEĆ POSTIGNUTO?
Zapratite naše blog postove kako biste saznali više o trenutnom status Zero Waste grada:
Blog postovi vezani za projekat. (Sugestija za prvi blog post: Prvi sastanak borda. Drugi post: analiza otpada i rezultati ankete)
KO SPROVODI OVAJ PROJEKAT?
Regionalna razvojna agencija za Bjelasicu, Komove i Prokletije zajedno sa NVO Zero Waste Montenegro (Koordinator za Zero Waste Cities program u Crnoj Gori) u saradnji sa Opštinom Gusinje i Komunalnim preduzećem Gusinje, rade zajedno na kreiranju Gusinja kao Zero Waste grada. Ova misija bila bi nemoguća bez podrške građana i biznisa Gusinja. Ovaj dvogodišnji projekat, finansiran od strane Evropske unije, kroz IPA II program međugranične saradnje Crna Gora – Albanija, započet je u februaru 2021. godine i trajaće do januara 2023. godine. Projekat se sprovodi u saradnji sa partnerskim organizacijama ALCDF i Green Line iz Albanije.